kuczowic.eu

DROGAMI I ŚCIEŻKAMI AUSTRII

Park zamkowy w Eisenstadt

Oprócz zamku (opisanego w poście → Siedziba rodu Esterházy, największą atrakcją Eisenstadt jest park zamkowy (Schlosspark). Tu można zrelaksować się po intensywnym zwiedzaniu zamku i miasta. Ukształtowanie terenu, interesująca historia, woda i zieleń, umożliwiają leniwe, a zarazem ciekawe spędzenie jednej lub dwóch godzin.Słowo o parku

Obecne założenie parkowe powstało na początku XIX w. i z tego okresu pochodzi większość parkowych budowli. Park, o powierzchni 5 km2, położony jest na stoku wznoszącym się tuż poza zamkiem i murami miasta. Do parku nie można wejść bezpośrednio z zamku. Brama do parku znajduje się od strony ulicy obiegającej zamek od zachodu (z lewej). Można też wejść do parku przez bramkę obok kościoła franciszkanów, albo od wschodniej strony, gdzie park nie jest ogrodzony. Zapraszam na krótki, filmowy spacer po parkowych alejkach (link poniżej).


Co w filmie?

Spacer zaczniemy od jedynego naturalnego stawu parkowego, przy którym stoi ładny budynek. Kiedyś znajdowała się w nim maszyna parowa napędzająca pompy rozprowadzające wodę po parkowych obiektach. Następnym obiektem będzie oranżeria, jedyny fragment parku nie mający charakteru krajobrazowego. Z kolei udamy się do sztucznego stawu, ponad którym wznosi się na skale świątynia Leopolda. W końcu ruszymy do najwyższego punktu parku, gdzie wznosi się obelisk upamiętniający zmarłą żonę księcia Mikołaja III.
Zapraszam do obejrzenia filmu.

Austria Burgenland. Park zamkowy w Eisenstadt. Ogród francuski przed oranżerią
Austria Burgenland. Park zamkowy w Eisenstadt. Przed oranżerią
Austria Burgenland. Park zamkowy w Eisenstadt. Obelisk poświęcony zmarłej księżnej

Co zwiedzić w Austrii? Inne atrakcje Austrii

Austria (Burgenland) zamek w Eisenstadt - opis i opinie

Siedziba rodu Esterházy

czytaj więcej...
Austria (Wiedeń). Jarmarki adwentowe we Wiedniu - opis i opinie

Wiedeń - jarmark bożonarodzeniowy

czytaj więcej...
Austria (Burgenland) austriackie morze - opis i opinie

Neusiedlersee - austriackie morze

czytaj więcej...