kuczowic.eu

DROGAMI I ŚCIEŻKAMI AUSTRII

W świecie bajkowych ilustracji

Co robi mysz, gdy jej gniazdo zostanie zalane? Jak małe jeżyki ratują się przed lisem? Jakie przygody z latającym pudłem miał niedźwiedź Bruno? A ile przygód miał pingwinek Pepe? Zapewne nie potraficie odpowiedzieć na powyższe pytania. To dlatego, że bajowe książeczki Erwina Mosera nie doczekały się polskich wydań. Niestety.

Erwin Moser - bajkowy ilustrator

Muzeum Erwina Mosera w Gols zapewne nie będzie dla nikogo docelową destynacją ale warto tu wstąpić będąc w pobliżu. Erwin Moser urodził się w 1954 r. we Wiedniu, ale jego rodzinnym miastem jest Gols w Burgenlandzie. Był autorem i ilustratorem książeczek dla dzieci. Wydał ponad 100 książek, z czego wiele zostało przetłumaczonych na inne języki. Pastelowe ilustracje jego książek na długo zapadają w pamięć. W 2014 r., na 60-lecie urodzin jego rodzinne miasto poświeciło mu małe muzeum. Zmarł niecały rok temu, w październiku 2017 r.

Muzeum

Dla nas wizyta w Gols była jednym z ważnych punktów wyjazdu do Burgenlandu. Muzeum znajduje się w centrum tej niewielkiej miejscowości, w najstarszym budynku Gols. Zajmuje trzy niewielkie izby, w których wystawione są ilustracje książeczek Mosera oraz kilka innych grafik. Na obszernym stole pośrodku największej z izb rozłożono różnojęzyczne wydania książek Autora. Można tu usiąść i śledzić historie zwierzęcych bohaterów książeczek. Ulubionymi bohaterami Mosera były myszy i koty, które najczęściej spotkamy na kartach rozłożonych na stole książek.

Winoteka

Dla kogo perspektywa spotkania z bohaterami książek Erwina Mosera nie jest wystarczającą zachętą do odwiedzenia Gols, być może skłoni go do tego sąsiedztwo winoteki (Weinkulturhaus). Gols jest jednym z ośrodków produkcji wina w Austrii, a w winotece można zobaczyć, spróbować i kupić wszystkie produkty tutejszych winiarzy. Przyjeżdżając tu jesienią, można dostać młode wino z tegorocznych zbiorów.

Co zwiedzić w Austrii? Inne atrakcje Austrii

Austria (Burgenland) sanktuarium w Loreto - opis i opinie

Loretański domek w austriackim wydaniu

czytaj więcej...
Austria (Burgenland) Park zamkowy w Eisenstadt - opis i opinie

Park zamkowy w Eisenstadt

czytaj więcej...
Austria (Burgenland) skansen w Monchhof - opis i opinie

Wiejska Austria

czytaj więcej...