kuczowic.eu

DROGAMI I ŚCIEŻKAMI AUSTRII

Wiejska Austria

Lubisz skanseny? W takim razie nie możeż pominąć skansenu w Mönchhof (Dorfmuseum Mönchhof). A jeśli dotychczas nie fascynowały Cię takie muzea pod chmurką, być może to muzeum skłoni Cię do zmiany zdania.
Mönchhof jest niewielką gminą w Północnym Burgenlandzie, blisko Jeziora Nezyderskiego i równie blisko granicy z Węgrami. Jej największą atrakcją turystyczną jest tutejszy skansen założony w 1990 r. na bazie prywatnej kolekcji. Zebrane tu obiekty pochodzą z rejonu Hoadboden, części Seewinkel (czyli obszaru Austrii „schowanego” za Jeziorem Nezyderskim). Pierwotnie teren ten porastały wrzosy, ziemia była bardzo uboga, więc życie tutejszych mieszkańców nie należało do łatwych. Dzisiaj rejon zmienił swoje oblicze, a o życiu dawnych mieszkańców tych ziem dają wyobrażenie zebrane w skansenie obiekty.

Kompaktowy skansen

Jeśli skansen kojarzycie z rozległą przestrzenią z rozrzuconymi w terenie pojedynczymi domostwami i zagrodami, to będziecie zaskoczeni kameralnym charakterem muzeum w Mönchhof. Zebrane tu obiekty połączono w sztuczną wioskę o kompaktowym charakterze. W efekcie czujemy się jak w grze komputerowej, za każdymi drzwiami odkrywając nowe fragmenty tego szczególnego świata.

Pierwsze wrażenie

Po wejściu przez bramę skansenu poczuliśmy zawód – taki mały skansen? Niewielkie podwórko otoczone rzędem domków i zabudowań gospodarczych. Ciekawe to wszystko, ale skromne. Dopiero wejście do poszczególnych obiektów zmienia naszą perspektywę spojrzenia na muzeum. W Polsce wyposażenie domostw w skansenach jest bardzo skromne, co po części wynika z takiegoż poziomu życia mieszkańców wsi. Tutaj za każdymi drzwiami kryje się bogactwo wyposażenia, a liczba warsztatów rzemieślniczych przyprawia o zawrót głowy. Wyjątkowo absorbującym miejscem jest jedna z chat skrywająca całe muzeum etnograficzne. Zgromadzono w niej ogromną ilość drobnych przedmiotów codziennego użytku, dewocjonaliów, zdjęć, dokumentów i innych. Wszystkiego starczyłoby na wyposażenie całego muzeum regionalnego, a jest to tylko jedna z tutejszych ekspozycji. Jest tu też obszerna biblioteka etnograficzna.

Dużym walorem skansenu jest możliwość wejścia niemal w każdy jego zakamarek. Tylko w nielicznych obiektach dostęp do wnętrza jest ograniczony. W większości pomieszczeń można wszystkiego dotknąć i przyjrzeć się z bliska interesującym nas przedmiotom. Na głównym placu skansenowej wsi znajduje się gospoda, w której można kupić napoje, ale na obiad nie można tu liczyć.

Kolejne odkrycia

To, co wydawało się w pierwszej chwili całym skansenem, okazało się być jedynie jego pierwszą, stosunkowo niewielką częścią. Nie będę opisywać kolejnych odkryć, których dokonywaliśmy za każdym węgłem, by nie psuć zabawy tym, którzy zechcą tu przyjechać. Uchylając rąbka tajemnicy zdradzę, że możemy tu na przykład wejść do urzędu pocztowego, na komisariat policji, czy odwiedzić salon fryzjerski, czyli obiekty, których w żadnym polskim skansenie (o ile mi wiadomo) nie zobaczymy. Sprawdzimy też, jakie smakowite zapasy zgromadził miejscowy proboszcz w obszernych piwnicach. A bardzo dociekliwi i spostrzegawczy znajdą tu nawet … nieboszczyka.

Ostrzeżenie

Na koniec ostrzeżenie – jeśli lubisz skanseny, niełatwo ci będzie opuścić skansen w Mönchhof. W każdym z licznych obiektów można spędzić dużo czasu. My po dwóch godzinach przeszliśmy niewiele ponad połowę skansenu i pozostałą część musieliśmy niemal przebiec. Chcąc się nacieszyć bogactwem muzeum, trzeba poświęcić na nie minimum 3 godziny

Austria Burgenland. Wiejska Austria - skansen (dorfmuseum) w Monchhof. Meble kuchenne dla dzieci
Austria Burgenland. Wiejska Austria - skansen (dorfmuseum) w Monchhof. Wozy na podwórzu
Austria Burgenland. Wiejska Austria - skansen (dorfmuseum) w Monchhof. Sklep mięsny
Austria Burgenland. Wiejska Austria - skansen (dorfmuseum) w Monchhof. Gołębnik na podwórzu
Austria Burgenland. Wiejska Austria - skansen (dorfmuseum) w Monchhof. Naprawa obuwia
Austria Burgenland. Wiejska Austria - skansen (dorfmuseum) w Monchhof. Wśród zabudowań

Co zwiedzić w Austrii? Inne atrakcje Austrii

Austria (Burgenland) kalwaria w Neusield am See - opis i opinie

Droga pątnicza nad Jeziorem Nezyderskim

czytaj więcej...
Austria (Burgenland) austriackie morze - opis i opinie

Neusiedlersee - austriackie morze

czytaj więcej...
Austria (Burgenland) Muzeum Erwina Mosera w Gols - opis i opinie

W świecie bajkowych ilustracji

czytaj więcej...