kuczowic.eu

DROGAMI I ŚCIEŻKAMI AUSTRII

Grottenbahn - podziemna kraina bajek

Dla dzieci i dla dorosłych. Niezwykła podróż po krainie bajek. Wizyta u królewny Śnieżki i Czerwonego Kapturka. Trafiamy tu przy okazji wizyty w Linzu, stolicy Górnej Austrii. Jeśli przyjechałeś zwiedzić Linz, nie możesz przegapić takiej okazji. Zapraszam.

Pod wzgórzem

Kalwaria (Kalvarienberg) znajduje się na wschodnim krańcu miasta i zajmuje niewielki, ale stromy pagórek. Dojście do kalwarii prowadzi przez niewielki skwer. Wita nas biała Pieta z 1763 r. Na froncie postumentu sugestywny ogień piekielny, w którym smażą się grzesznicy. Poniżej inskrypcja z wołaniem o litość.
Centralną alejką w szpalerze kasztanowców dochodzimy do barokowej kaplicy z 1739 r. W niszy nad wejściem figurka Immaculaty, czyli Matki Bożej Niepokalanej. Po prawej mijamy figurę św. Jakuba w kapeluszu, z pielgrzymim kijem. Figurę wystawiono w podzięce fundatorowi drogi krzyżowej – Jakubowi Schaffrianowi. Z tego miejsca zobaczymy panoramę kalwarii.


Droga krzyżowa

Droga krzyżowa prowadzi stromym, zachodnim stokiem wzgórza, trzema zakosami, przy których rozmieszczono 11 stacji. Stacje zbudowane są z bloczków z jasnego kamienia. W zakratowanych niszach widzimy przedstawienia kolejnych stacji na drodze Jezusa.
Dwunastą stacją jest biała Boża Męka. Pan Jezus umiera na krzyżu w obecności Matki oraz świętego Jana.
Kaplica

Ostatnim obiektem kalwarii jest kaplica, w której z dwóch stron umieszczono dwie stacje drogi krzyżowej. Z przodu przedstawienie zdjęcia z krzyża (stacja XIII), a z tyłu złożenie do grobu (stacja XIV).

Na szczycie

Warto zatrzymać się w tym miejscu dłużej, gdyż wzgórze kalwaryjskie jest dobrym punktem widokowym. Umieszczona tu tablica pomaga w zrozumieniu roztaczającej się stąd panoramy. Na południu widać całe Jezioro Nezyderskie. Niestety widoczność w tym kierunku bywa nienajlepsza, bo patrzymy w stronę słońca. Poza tym zobaczymy tu całe miasto wraz z okolicami. Na północny dostrzeżemy m.in. wysoką wieżę hotelu „Pannonia” w pobliskim Parnsdorf. Droga krzyżowa kończy się nieco poniżej szczytu, dla lepszego widoku można podejść nieco wyżej. Wzgórze jest jednym z najwyższych w tej okolicy, liczy 160 m n.p.m.

Austria Burgenland. Kalwaria w Neusiedl Am See.
Austria Burgenland. Kalwaria w Neusiedl Am See.
Austria Burgenland. Kalwaria w Neusiedl Am See.

Co zwiedzić w Austrii? Inne atrakcje Austrii

Austria (Burgenland) sanktuarium w Loretto - opis i opinie

Loretański domek w austriackim wydaniu

czytaj więcej...
Austria (Dolna Austria) jarmark świąteczny w Dolnie Wachau - opis i opinie

Jarmark adwentowy w Dolinie Wachau

czytaj więcej...
Austria (Burgenland) austriackie morze - opis i opinie

Neusiedlersee - austriackie morze

czytaj więcej...