kuczowic.eu

DROGAMI I ŚCIEŻKAMI AUSTRII

Austriackie morze

Stepowe jezioro w alpejskim kraju? To może wydawać się niewiarygodne, ale jest jak najbardziej prawdziwe. I to kilkadziesiąt kilometrów od stolicy kraju.
Choć podręczniki geografii podają, że największym jeziorem Austrii jest Jezioro Bodeńskie, to można śmiało nadać ten tytuł właśnie Jezioru Nezyderskiemu (Neusiedler See). Dużo większe Jezioro Bodeńskie, tylko w niewielkim fragmencie leży na terenie Austrii. Co prawda Neusiedler See również jest jeziorem granicznym, ale zdecydowanie większa jego część należy do Austrii (reszta do Węgier). Ponad 30 km długości i kilka km szerokości. Około 1,4 razy większe od największego jeziora (Śniardwy) w Polsce. Prawdopodobnie najlepsze miejsce na letni wypoczynek nad wodą na terenie Austrii, co powoduje, że latem wszystkie okoliczne ośrodki wypoczynkowe są przepełnione.

Jezioro

Jezioro jest płytkie, w najgłębszym miejscu nie przekracza 2 m, dlatego jego wody są nieprzejrzyste. Ponadto zdecydowana większość jego brzegów jest porośnięta trzcinowiskami. Z tego powodu uprawia się tu głównie sporty wodne, a plażowanie i kąpiele odbywają się w ośrodkach kąpielowych położonych przy brzegach jeziora. Dojście do kąpielisk możliwe jest po groblach łączących przybrzeżne miejscowości z portami i kąpieliskami. Ogromne połacie trzcinowisk sprzyjają natomiast ptakom. Jezioro jest siedliskiem ich licznych gatunków. Dla ornitologów to raj na ziemi.

Podersdorf

Na całym wybrzeżu jest tylko jedna miejscowość z bezpośrednim dostępem do jeziora – Podersdorf am See i tu też znajduje się największe nad jeziorem kąpielisko. Latarnię stojącą na końcu mola w Podersdorf zobaczymy we wszystkich folderach turystycznych z Neusiedler See – jako jego wizytówkę.

Rust

Najładniejszą miejscowością nad jeziorem jest z kolei leżące po przeciwnej stronie Rust. Wyróżnia się malowniczą starówką, dziesiątkami bocianich gniazd na dachach kamienic i takąż ilością winiarni. Kilometrowa grobla prowadzi od starówki do portu jachtowego. Mają tu też swoją przystań stateczki spacerowe. Uwaga, dojazd samochodem może okazać się dość drogi, bo wjazd do portu jest płatny.

Mörbisch am See i operetka

Leżące kilka kilometrów na południe od Rust, Mörbisch am See jest niewielką, senną miejscowością, pozbawioną szczególnych atrakcji. Znane jest głównie z corocznego festiwalu Seefestspiele kierowanego do miłośników operetki. Festiwal odbywa się latem i trwa ok. 1,5 miesiąca. Przy porcie zbudowano tutaj nowoczesne centrum festiwalowe. Tutaj dla odmiany parkingi są bezpłatne. Na parkingu można zostawić samochód i udać się stąd w rejs jednym z wycieczkowych statków. Na przykład do położonego po przeciwnej stronie jeziora, Illmitz. Kilka migawek z takiego rejsu prezentuje nasz film.

Austria Burgenland. Austriackie morze Neusiedlersee, Niezliczone ilości żaglówek
Austria Burgenland. Austriackie morze Neusiedlersee. Nabrzeże w Podersdorf porośnięte trawą
Austria Burgenland. Austriackie morze Neusiedlersee. Siedlisko licznych ptaków
Austria Burgenland. Austriackie morze Neusiedlersee. W Podersdorf
Austria Burgenland. Austriackie morze Neusiedlersee. Wieczór w Rust
Austria Burgenland. Austriackie morze Neusiedlersee. Latarnia wieczorem

Co zwiedzić w Austrii? Inne atrakcje Austrii

Austria (Burgenland) sanktuarium w Loreto - opis i opinie

Loretański domek w austriackim wydaniu

czytaj więcej...
Austria (Burgenland) Jezioro Nezyderskie - opis i opinie

Kąpieliska Jeziora Nezyderskiego

czytaj więcej...
Austria (Burgenland) Park zamkowy w Eisenstadt - opis i opinie

Park zamkowy w Eisenstadt

czytaj więcej...