kuczowic.eu

DROGAMI I ŚCIEŻKAMI AUSTRII

Młodość Terminatora

Śledziliście z zapartym tchem perypetie Terminatora? Tak? W takim razie to miejsce jest dla Was. Będąc w Styrii, koniecznie musicie odnaleźć Muzeum Arnolda Schwarzeneggera w jego rodzinnym domu (Arnold Schwarzenegger Gebursthaus). Aktor urodził się w maleńkiej, podgórskiej miejscowości Thal. Najłatwiej dojechać tu z Grazu, skąd jest raptem kilka kilometrów. Ze stolicy Styrii można tu dotrzeć nawet pieszo w ok. 2 godziny. Z reguły jednak dojeżdża się samochodem, krętą i momentami stromą drogą.

Thal

Zatrzymujemy się na małym parkingu przed muzeum i nagle cywilizacja pozostaje daleko za nami. Żadnego śladu wielkomiejskiego ruchu, który przed chwilą nas otaczał. Jesteśmy w malowniczej górskiej kotlinie otoczonej niskimi wzniesieniami przypominającymi nasze Beskidy. Środek kotliny porastają łąki, na jej obrzeżach rozlokowały się zabudowania z dominującą wysmukłą wieżą kościoła świętego Jakuba.
Muzeum mieści się w jednopiętrowym domu z malowanymi na żółto ścianami. Tutaj, w środku lata, 30 lipca 1947 r. urodził się przyszły Terminator i gubernator Kalifornii.

Muzeum

Ekspozycja zajmuje dwie kondygnacje budynku. Przemierzamy kolejne pokoje z wytapetowanymi ścianami i podłogą z desek. Łóżko Arnolda, skromnie wyposażona, ale schludna kuchnia z makatką na ścianie. Na ścianach kolekcja zdjęć aktora z trzech etapów jego życia – młodego austriackiego mistrza kulturystyki, hollywoodzkiego aktora i amerykańskiego polityka - gubernatora Kalifornii.

Kulturysta

Późniejszy aktor fascynował się kulturystyką. Surowe wychowanie preferowane przez ojca, oficera policji, ułatwiło zapewne młodemu Arnoldowi wytrzymać dyscyplinę ciężkiej pracy nad kształtowaniem własnej sylwetki. Efekty tej pracy ułatwiły mu wyjazd do Ameryki już w wieku 21 lat.

Terminator

Jego marzeniem było aktorstwo. Pozbycie się niemieckiego akcentu i walory kulturysty pozwoliły Schwarzeneggerowi wejść do świata filmu. Jego pierwszym sukcesem filmowym była tytułowa rola w obrazie „Herkules w Nowym Jorku”. Ale najbardziej znanymi filmami Aktora jest seria o Terminatorze. I chyba postacie z tego filmu są największą atrakcją muzeum. Spotykamy się oko w oko z samym Terminatorem w pamiętnej scenie z powyrywanymi fragmentami ciała-maszyny, kiedy spod skóry wychodzą metalowe mechanizmy robota. Zobaczymy też jego przeciwników, przerażające srebrne androidy.

Gubernator

Pięknym filmowym artefaktem jest też cudowny harley Fat Boy, na którym pędził T800. Niestety, nie jest to egzemplarz wykorzystany w filmie.
Jeden z pokoi mieści pamiątki po gubernatorze Schwarzeneggerze. Pod oknem masywne biurko, naprzeciw niego woskowy gubernator przemawiający na tle amerykańskiej flagi.

I coś z kreskówek

W ogrodzie domu-muzeum zobaczymy również filmowe postacie, nie związane jednak z Arnoldem Swarzeneggrem. To kilkumetrowej wysokości stalowe figury z japońskich kreskówek. Bodajże chodzi o serię „Dragon Ball”, ale jeśli się mylę, poprawcie mnie, bo zupełnie nie znam się na takich filmach.

Jeszcze spacer nad jeziorem

Po wizycie w muzeum proponuję jeszcze relaks nad pobliskim jeziorem Thalersee. Zaparkować można przy restauracji o tej samej nazwie na samym brzegu jeziora, albo na małym parkingu na zachodnim brzegu. Zachęcam do spaceru sympatyczną ścieżką prowadzącą wokół jeziora. W pobliżu restauracji jeszcze jedna pamiątka po Arnoldzie Schwarzeneggerze – stoi tu łódź, w której ponoć aktor oświadczył się swojej przyszłej żonie.

Austria Sytria Thal. Dom rodzinny Arnolda Swarzeneggera. Dom od ogrodu
Austria Sytria Thal. Dom rodzinny Arnolda Swarzeneggera. W mieszkaniu
Austria Sytria Thal. Dom rodzinny Arnolda Swarzeneggera. Filmowy motocykl

Co zwiedzić w Austrii? Inne atrakcje Austrii

Austria (Burgenland) austriackie morze - opis i opinie

Austriackie morze

czytaj więcej...
Austria (Burgenland) Jezioro Nezyderskie - opis i opinie

Kąpieliska Jeziora Nezyderskiego

czytaj więcej...
Austria (Dolna Austria) średniowieczne zamki nad Dunajem

Warownie Doliny Wachau

czytaj więcej...