kuczowic.eu

DROGAMI I ŚCIEŻKAMI AUSTRII

Wiedeński jarmark bożonarodzeniowy

Czy jest sympatyczniejszy czas w roku, od grudniowego okresu przygotowania do świąt Bożego Narodzenia? Jeśli odpowiadacie na to pytanie przecząco, niewątpliwie nie trzeba was zachęcać do spędzania czasu na bożonarodzeniowych jarmarkach. Dziś zapraszamy na wiedeński Weihnachtsmarkt. W zasadzie trzeba tu zastosować liczbę mnogą, bo corocznie w stolicy Austrii odbywa się kilkanaście takich przedświątecznych jarmarków, przy czym ich liczba zmienia się w kolejnych latach. Każdy z jarmarków ma swoją specyficzną atmosferę, choć zawartość świątecznych kramów zasadniczo nie różni się. Ponadto zupełnie inny jest ich odbiór w ciągu dnia, kiedy stoiska oświetlone są słońcem, a inny wieczorem, w blasku niezliczonych, różnokolorowych świateł. Wieczorami na jarmarkach jest też zdecydowanie tłoczniej.

Plac Ratuszowy (Rathausplatz)

Główny i zarazem największy wiedeński jarmark rozkłada się na Placu Ratuszowym (Wiener Christkindlmarkt am Rathausplatz), tuż przy Ringu. Rozległość jarmarku i ilość turystów powoduje, że chodząc w grupie, mamy tu największą szansę wzajemnie pogubić się, co w erze telefonów komórkowych nie jest już zbytnim problemem. Jarmark zajmuje niemal cały plac. Z jednej strony rozświetlony wieczorem wiedeński ratusz, stanowiący tło jarmarku, z drugiej, tuż za Ringiem, oświetlony teatr, do którego wieczorem zjeżdżają się elegancko ubrani widzowie. Chcąc chwilę odpocząć od zgiełku, można schować się w zadrzewionych alejkach z boku placu. Ale uwaga, bo w tym roku alejki mają być przekształcone w tory dla łyżwiarzy, więc sytuacja może się istotnie zmienić.

Maria-Theresien-Platz

Kolejny popularny jarmark, zwany wioską świąteczną (Weihnachtsdorf Maria Theresienplatz) znajduje się na Maria-Theresien-Platz, czyli placu położonym pomiędzy Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum), a Muzeum Historii Sztuki (Kunsthistorisches Museum). Kramy rozłożone są w alejkach wokół pomnika cesarzowej Marii Teresy. Z racji ograniczoności miejsca jest to bodaj najciaśniejszy wiedeński jarmark.

Stephansplatz

W centralnym punkcie Wiednia, przy katedrze św. Szczepana trafimy na jarmark niewielki, ale bardzo popularny z racji swojego położenia. Kramy rozłożone są wokół katedry, więc trafia tu każdy turysta spacerujący po starym mieście.

Michaelerplatz

Bardzo kameralny jarmark znaleźć można tuż pod Hofburgiem, na niewielkim Michaelerplatz. Nie ma tu zazwyczaj tłumów turystów, głośnej muzyki. Tutejsze kramy oferują nieco inny, bardziej wyszukany i zazwyczaj droższy towar.

Am Hof

W obrębie Ringu urządzany jest również jarmark rękodzielniczy Am Hof (Kunsthandwerk Am Hof). Nastawiony na wyroby rzemieślnicze jarmark jest raczej kompaktowy. Na niewielkim terenie, zamkniętym pomiędzy starymi kamienicami, gęsto ustawione są kramy z wyrobami artystycznymi i punkty gastronomiczne.

Freyung

Tuż obok trafiamy na bodajże najstarszy jarmark wiedeński, którego tradycja sięga aż 1772 r., choć w czasach współczesnych zorganizowano go ponownie w 1987 r. To Altwiener Christkindlmarkt auf der Freyung na trójkątnym placu w najstarszej części austriackiej stolicy. Być może jest to najmniejszy wiedeński jarmark, ale cechuje go luźniejsza atmosfera. Nasz ulubiony jarmark jest dobrym miejscem na skosztowanie austriackich przysmaków i ogrzanie się gorącymi kasztanami i grzańcem. Atrakcją są tu sceniczne występy dla dzieci i dorosłych, koncerty orkiestr dętych, kuglarzy, chórów, czy warsztaty artystyczne dla dzieci.

Karlsplatz

W centrum miasta znajduje się również bożonarodzeniowy jarmark na Placu Karola (Christkindlmarkt am Karlsplatz), u stóp kościoła św. Karola Boromeusza. Wyróżnia się instalacjami artystycznymi i odbywającymi się tu koncertami na żywo.

Schönbrunn

Swoje jarmarki mają też najważniejsze rezydencje pałacowe Wiednia – Schönbrunn i Belvedere. Z racji imperialnego otoczenia wyróżniają się szczególnym dostojeństwem. Weihnachtsmarkt Schloss Schönbrunn, rozłożony na rozległym placu przed pałacem, jest najbardziej przestronnym jarmarkiem. Dzięki temu nie ma tu swego rodzaju rozgardiaszu cechującego pozostałe wiedeńskie jarmarki. Tutejszy jarmark jest jednym z nielicznych, które po świętach przekształcają się w Jarmarki Noworoczne.

Belvedere

Równie piękne, barokowe otoczenie cechuje świąteczną wioskę w parku przy pałacu Belvedere (Weihnachtsdorf vor dem Schloss Belvedere). Ma jednak bardziej kameralny charakter, brak mu rozmachu jarmarku w Schönbrunn.

Spitalgasse (AKH)

Zupełnie odmienny charakter ma wioska świąteczna w kampusie Uniwersytetu Wiedeńskiego, przy Spitalgasse (Weihnachtsdorf altes AKH). Ulokowana na podwórzu kampusu, zamknięta czterema pierzejami budynków, jest zupełnie niewidoczna z sąsiednich ulic. Dlatego nie ma tu przypadkowych turystów. Mało, nie ma tu w zasadzie w ogóle turystów. Przychodzą tu niemal wyłącznie mieszkańcy Wiednia. Jarmark nie ma takiego rozmachu i bogatego wystroju, jak pozostałe. Więcej tu też atrakcji nastawionych na najmłodszych mieszkańców stolicy, stąd w ciągu dnia przechadza się tu sporo rodziców z dziećmi. Po zgiełku innych jarmarków, można tu zaznać trochę spokoju.

Riesenradplatz (Prater)

Swój kiermasz świąteczny, a w zasadzie kiermasz zimowy (Wintermarkt am Riesenradplatz) ma też wesołe miasteczko na Praterze, tuż pod Diabelskim Młynem. Jest to jednak zdecydowanie najskromniejszy jarmark, a atmosfera jest tu raczej mało świąteczna. Jeśli mielibyśmy zrezygnować z któregoś świątecznego jarmarku, ten będzie zdecydowanie na pierwszym miejscu.

To jeszcze nie koniec

Poza wyżej opisanymi, w różnych dzielnicach miasta organizowane są jeszcze inne pomniejsze jarmarki bożonarodzeniowe, do których nie udało nam się jeszcze trafić. Z roku na rok powstają też kolejne świąteczne wioski. Dlatego w ten bożonarodzeniowy czas ciągle pozostaje jeszcze do odkrycia wiele ciekawych zakątków Wiednia.

Podsumowanie

Wiedeńskie jarmarki są czynne już od połowy listopada, początkowo będąc w zasadzie jarmarkami adwentowymi, później stając się jarmarkami bożonarodzeniowymi. Wszystkie zapraszają co najmniej do Bożego Narodzenia, kiedy to większość kończy działalność. Kilka jednak funkcjonuje aż do Nowego Roku lub nawet do święta Trzech Króli.
Na koniec praktyczna uwaga. Jeśli to możliwe, nie przyjeżdżajcie na wiedeńskie jarmarki w weekend. Od piątkowego wieczora na głównych jarmarkach są wówczas niezliczone ilości turystów. Już w ciągu dnia z trudem można przecisnąć się przez tłum, a z każdą kolejną godziną jest tylko gorzej.

Austria Wiedeń Weihnachtsmarkt.
Austria Wiedeń Weihnachtsmarkt.
Austria Wiedeń Weihnachtsmarkt.
Austria Wiedeń Weihnachtsmarkt.
Austria Wiedeń Weihnachtsmarkt.
Austria Wiedeń Weihnachtsmarkt.

Co zwiedzić w Austrii? Inne atrakcje Austrii

Jarmark w Melk

Jarmark w Dolinie Wachau

czytaj więcej...
Austria. Park zamkowy w Eisenstadt

Park zamkowy w Eisenstadt

czytaj więcej...
Austria. Skansen w Mönchhof

Wiejska Austria -

czytaj więcej...