kuczowic.eu

DROGAMI I ŚCIEŻKAMI AUSTRII

Jarmark adwentowy w Dolinie Wachau

Znawcom tematu niewątpliwie znany jest bożonarodzeniowy jarmark w Wiedniu. Swoje jarmarki urządzają też inne miasta i miasteczka Austrii. W tym miejscu pragnę zaprosić was nad Dunaj, do Dolnej Austrii. W malowniczych miasteczkach Doliny Wachau urządzane są niewielkie jarmarki adwentowe zwane tu Adventzauber. Wyjazd na tutejsze jarmarki trzeba odpowiednio zaplanować, bo odbywają się one tylko w wybranych dniach okresu adwentowego, zazwyczaj tylko w weekendy. W niektórych miejscach jest to jeden weekend, w innych kilka po sobie następujących.

Melk

W najbardziej znanym mieście Wachau, czyli w Melk, jarmark odbywa się w weekendy kolejnych tygodni adwentu. Główne imprezy odbywają się na rynku, czyli Hauptplatz, ale stragany ustawione są też na głównym deptaku, aż po Rathausplatz. Jeśli mamy szczęście (albo dokładnie przestudiujemy harmonogram imprez), trafimy na wjazd świętego Mikołaja ze swoją świtą dość niesympatycznych diabłów. Mikołaj przyjeżdża wozem ciągnionym przez kucyki. Najmłodsi mogą później również spróbować przejażdżki tym zaprzęgiem. Jeśli zasłużyli, dostaną od świętego Mikołaja prezenty.

Na scenach zlokalizowanych na obu placach występują w tym okresie zespoły (zazwyczaj lokalne) prezentujące szeroką gamę muzycznych stylów i różny poziom muzycznego zaawansowania. Turyści i mieszkańcy miasta zaglądają w tym czasie na stragany, albo po prostu popijają grzane wino.

Dürnstein

Bardziej kameralny charakter ma jarmark na zamku w Dürnstein. Główna uliczka starego miasteczka, wąska i brukowana, rozświetlona licznymi lampkami, sama w sobie stanowi świetne entrée do zamkowego jarmarku. Zamek jest dziś hotelem, więc swoje podwoje otwiera dla ogółu wyłącznie w czasie podobnych okazji. Stragany jarmarku ustawione są ciasno wokół dwóch niewielkich dziedzińców. Pośrodku rozpalone jest ognisko dla tych, których nie rozgrzewa wystarczająco grzane wino. Jeśli nie masz zamiaru delektować się winem, przejście wzdłuż straganów zajmie ci nie więcej niż 15 minut.

Można jeszcze zejść stromymi schodami do zamkowej piwnicy na płatną degustację lokalnego wina. Po wyjściu z zamku warto zatrzymać się na placyku przed wejściem by podziwiać nocną panoramę przełomu Dunaju.
W czasie jarmarków tutejszy klasztor oferuje specjalne zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, więc można połączyć adwentowy pobyt w mieście z niecodziennym zwiedzaniem muzeum klasztornego.

Göttwieg

Zupełnie odmienny charakter ma jarmark w klasztorze Göttwieg. Jarmark adwentowy trwa tu również w dni powszednie. Stoiska są ustawione w klasztornych wnętrzach, więc to nie światełka tworzą tutejszą świąteczną atmosferę. Nie spotkamy tu stoisk z grzanym winem, bo w ciepłych wnętrzach nie trzeba się dodatkowo rozgrzewać. Są za to stoiska z lokalnymi specjałami kulinarnymi, od serów, przez wędliny, po miód i oczywiście wypieki cukiernicze. Na każdym z nich możemy zostać poczęstowani i zachęceni do zakupów. Wyroby rękodzielnicze są tu często bardziej wyszukane (i droższe), niż na większości jarmarków odbywających się na świeżym powietrzu.

Popołudniami można wysłuchać koncertów muzyki adwentowej, przy czym odbywają się one zazwyczaj w klasztornym kościele. Wstęp na jarmark i na koncerty adwentowe jest płatny. W cenie biletu jest jednak możliwość zwiedzenia klasztornego muzeum, co wychodzi w rezultacie znacznie taniej, niż gdybyśmy zwiedzali klasztor w innym okresie.

Sankt Pölten

Zajrzyjmy jeszcze do Sankt Pölten, które nie leży w Dolnie Wachau, ale jest administracyjnym centrum Dolnej Austrii, a z Melku, czy Krems jest tu bardzo niedaleko. Jarmark adwentowy odbywa się na rynku Herrenplatz, ale tylko w weekendy jest w pełni czynny. Poza weekendami czynna jest tylko część stoisk, których jest tu zadziwiająco mało. Odwiedzaliśmy jarmark w powszednie popołudnie, więc nie zaznaliśmy prawdziwej atmosfery tego miejsca, ale odnieśliśmy wrażenie, że jest to skromny jarmark. Karuzela dla najmłodszych i kilkanaście stoisk ułożonych w prostokącie, do którego prowadzi świetlna brama, to wszystko. Miasto, choć najważniejsze w regionie, nie jest zbyt częstym celem turystów, więc pewnie dlatego brak tu rozmachu cechującego imprezy w typowo turystycznych miejscowościach.

I jeszcze

Poza opisanymi, w okolicznych miejscowościach organizowane są jeszcze inne pomniejsze jarmarki bożonarodzeniowe, do których nie udało nam się trafić, głównie z powodu rozproszonych terminów ich organizowania. W Dolnie Wachau jarmarki organizowane są w Krems, na zamku Aggstein i w kliku zamkach nieco oddalonych od Dunaju. Każdy z nich w inny weekend adwentu, więc turyście trudno połączyć odwiedziny w tych miejscach.

Na koniec

Jeśli jesteście zauroczeni wiedeńskimi jarmarkami, odwiedziny na lokalnych jarmarkach Austrii mogą was rozczarować. Nie nastawiajcie się na wiedeński rozmach. Za to każdy z lokalnych jarmarków ma swoją własną, specyficzną atmosferę. Doceńmy zaangażowanie dzieci z sąsiedniej szkoły występujące na tutejszej scenie, posmakujmy wypieków z lokalnej cukierni i zainteresujmy się rzemieślnikiem wybijającym monety w przenośnym warsztacie. Może wtedy staniemy się częścią tego lokalnego, przedświątecznego kolorytu.

Austria Dolna Austria Jarmark w Dolinie Wachau. Stoisko na jarmarku
Austria Dolna Austria Jarmark w Dolinie Wachau. Na jarmarku w Melk
Austria Dolna Austria Jarmark w Dolinie Wachau. Mikołaj i diabły
Austria Dolna Austria Jarmark w Dolinie Wachau. Jarmark na Placu Ratuszowym Melk
Austria Dolna Austria Jarmark w Dolinie Wachau. Pokaz rzemiosła w Melk
Austria Dolna Austria Jarmark w Dolinie Wachau. Późnym wieczorem na jarmarku

Co zwiedzić w Austrii? Inne atrakcje Austrii

Jarmark w Wiedniu

Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiedniu

czytaj więcej...
Austria. Zamek w Eisenstadt

Zamek w Eisenstadt

czytaj więcej...
Austria (Dolna Austria) średniowieczne zamki nad Dunajem

Warownie Doliny Wachau

czytaj więcej...